Diyet Yaparken Erken Uyumanın Önemi

Diyette erken uyumak, kişilerin metabolizma hızını arttırıcı bir etkiye sahiptir. Geceleri en geç 11-11.30 gibi uyumak, sabahları 7-8 gibi kalkmak diyet yaparken büyük önem arz etmektedir. Vğcut her gece 23.00 ve 02.00 arasında melatonin hormonu salgılamaktadır. Vücudun yağ yakma hızını yükselten bu hormon, karanlık bir ortamda uyunduğu takdirde salgılanacaktır. Vücudun yeni bir denge oluşturmasını ve daha zinde olmasını sağlayan bu hormon sayesinde, daha hızlı kilo vermek mümkündür. 

Uyurken kilo vermenin yolları - Son dakika yaşam haberleri

Diyetisyenler diyet yapan kişilerin, her gün bu saatlerde uykuda olmasının öneminden bahsetmektedir. İlk birkaç gün, çok uyumaya ve geç kalkmaya alışkın kişiler için zor olabilir. Ancak zaman geçtikçe, vücut bu dengeye alışacaktır. Yalnızca diyet için değil, ruh sağlığının iyi olması ve kişinin kendisini mental açıdan daha iyi hissetmesi için de bu hormona ihtiyaç vardır. 

Melatonin Hormonu Ne İşe Yarar?

Melatonin hormonu kişilerin metabolizma hızını arttırmakta ve muhteşem bir yağ yakımı sağlamaktadır. Özellikle göbek yağlarından kurtulmak isteyen kişiler, yatmadan bir saat önce tarçınlı, zencefilli yoğurt kürünü yedikleri takdirde yağlar kuş olup uçacaktır. Diyetten en verimli sonuçları almak isteyen kişiler, erken saatte uyumalıdır. 

İşte iyi uykunun sırrı: Aç uyumayın, yatmadan önce duş almayın! - Sağlık  Haberleri

Kişilerin iş, ev, okul hayatını da düzenleyici etkiye sahip olan bu hormon, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu hormonlar arasında yer almaktadır. Sadece diyet yapan kişiler değil, herkes bu saatlerde uykuda olmalıdır. Bu sayede bir şeyleri öğrenmek daha kolay hale geleceği gibi, kişilerin genel anlamda hayatları da daha düzenli bir hal alacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir