Mevsimsel Saç Dökülmeleri Neden Oluşur?

Mevsimsel saç dökülmeleri kadın, erkek, genç, yaşlı pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Normal şartlarda, insanların günde 50 ila 100 tel arası saçları dökülür. Eğer bundan daha fazla saç dökülmesi yaşanıyorsa ve bu mevsimsel bir sorunsa, durum bağışıklık sistemi ile ilgili olabilir. Vitamin eksikliği yaşanması durumunda oluşan bu problem, kişinin bir nevi hastalıklara karşı da dirençsiz olduğunun bir göstergesidir. 

Mevsim geçişlerinde saç bakımı nasıl olmalı? : Yüksek Topuklar

Mevsimsel saç dökülmeleri, zayıf bünyesi olan kişilerin ortak sorunlarından bir tanesidir. Geçiş dönemlerinde vücut eski direncini kaybeder ve saça yeterince besin gönderemez. Bu durumda saçlar incelir ve dökülür. Özellikle erkeklerde, saçlar arasında açıklık dahi oluşabilir. Böyle bir problemin yaşanmaması için, geçiş dönemlerinde daha hazırlıklı olmak gerekmektedir. 

Mevsimsel Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Mevsimsel saç dökülmeleri yaşamak istemeyen kişiler, daha sağlıklı beslenmelidir. Besin dengesi oluşturmalı, bol c vitamini tüketmelidir. Bunun yanı sıra, çörekotu yağı gibi ek takviyeler kullanabilir. Dışarıdan c vitamini içeren destekleyici haplar alabilir. Saçlarına düzenli olarak bakım yaparak, saçlarının canlı ve güçlü olmasını sağlayabilir. 

Saç dökülmesi en sık sonbaharda görülüyor! - İndigo Dergisi

Mevsimsel geçişlerde saç dökülmesi yaşamamak için, saçlara düzenli olarak susam yağı, zeytin yağı, ozon yağı ve hindistan cevizi yağı sürülmesi uygundur. Haftada iki kere uygulanabilecek bu yağlar, bir hafta biri, bir hafta biri şeklinde bir aya yayılabilir. Saçlar kısa süre içerisinde canlanacak ve eski güzelliğine kavuşacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir